Öppna förskolan Pärlan

Öppna förskolan Pärlan


Välkommen till Pärlan!
Vi har öppet fredagar kl. 9-12. Obs! Ta med egen fikakorg. Kaffe/te kommer finnas till självkostnadspris. Välkommen!

Vad är öppna förskolan Pärlan?
Det är en populär mötesplats för barn, föräldrar, mor- och farföräldrar samt andra anhöriga.

Pärlan är öppen varje fredag mellan 9.00 – 12.00 med start 15 oktober.

Vi har rymliga lokaler med goda ytor för fri lek. Vid 10.00 och 10.30 har vi en sångstund med en liten andakt och efter det finns möjlighet till fika och att dela en god gemenskap. OBS! Pga. pandemin får var och en ta med eget fika, men kaffe/te kommer finnas till självkostnadspris.

Vi avser att följa corona-restriktioner och önskar att du som förälder/vuxen är dubbelvaccinerad. Det är inget krav, men för din och andras hälsas skulle en önskan.

RS-virus

Eftersom RS-viruset har stor spridning just nu önskar vi att alla som har minsta förkylningssymtom stannar hemma. Har du barn som är yngre än 6 mån kan det vara säkrast att stanna hemma och minskar sociala kontakter.

Frågor?

Kontakta vår ungdomsledare Amanda Lundbäck

Välkommen!