Barn som leker

Välkommen till Equmenia Falun!

Barn och unga

Där barn och unga växer i gemenskap med Jesus och med varandra!

Välkommen till barn- och ungdomsarbetet i Nybrokyrkan

I Nybrokyrkan finns flera verksamheter för dig som är barn och ungdom. Vi vill erbjuda en trygg plats för dig att träffa kompisar, ha roligt och lära känna Gud. Under vår verksamhet varvar vi lek, aktiviteter av olika slag med andakter där vi upptäcker mer om oss själva och vem Gud är. Välkommen att vara med!

I samarbete med Studieförbundet Bilda.

Equmenia

Equmenia är Sveriges största kristna barn- och ungdomsorganisation. De står för all verksamhet för barn och unga i Equmeniakyrkan. Equmenia vill vara en organisation där barn och unga får växa i gemenskap med varandra och Jesus. Det är Equmenias grund och allt vi gör handlar om det. På tusen olika sätt.