Inspirationskväll för sommarläsning

Välkommen till en inspirationskväll för sommarläsning! Vi möts på zoom torsdag 3 juni kl. 18.30 via länken:

https://us02web.zoom.us/j/3843810189?pwd=SnVURTZSQktLMzF1Wjcxa2cwQ1YvZz09

I sommar bjuds alla som är intresserade till att delta i studiecirklar kring Peter Halldorfs bok Därför sörjer jorden, om klimathotet och Kristushoppet. Under inspirationskvällen kommer du få veta ett smakprov på bokens innehåll och höra röster från några som läst boken.

För att du som är intresserad ska kunna vara med vid de fyra tillfällen som studiecirkeln kommer träffas, får gruppen gemensamt komma fram till dag och tid som passar. Om vi är många intresserade skapas flera grupper som med fördel kan träffas för de goda samtalen ute på Gullnäs. Varmt välkommen att vara med!

Inbjudan till inspirationskväll

Sommarläsningen är en satsning utifrån Nybrokyrkans beslut att vara en Grön kyrka.

Läs mer om nätverket Grön kyrka.