Vi ber för Falun

Vi är fem församlingar i Falun som under våren fört samtal om att be för vår stad och ett förslag om en bönekedja har uppkommit. Därför uppmuntrar vi varje församling att mellan vecka 15-22 på en särskild dag be för Falun:

Söndag: Falukyrkan
Måndag: Lugnetkyrkan
Tisdag: Nybrokyrkan
Onsdag: Församlingen Fristaden
Torsdag: Centrumkyrkan

Vi ber för följande områden

Vi ber för vår stad:

 • Näringsliv
 • Politiker
 • Skolor
 • Sjukvård

Vi ber för vårt land:

 • Återhämtning efter pandemin
 • Politiker
 • Media

Vi ber för och välsignar varandra som församlingar:

 • Vi vill söka vår stads bästa
 • Vi söker Guds plan är för oss tillsammans.
 • Att vi ska bli växande församlingar.
 • RIA och Sjukhuskyrkan.

Vill du vara med?

I den här bönesatsningen får du gärna vara med! Du kan be där du är och den dag och tid som passar. Förutom det, finns möjlighet att vara med i en grupp i Nybrokyrkan som möts till bön. Eftersom pandemin hindrar för stora samlingar möts vi tisdagar kl. 10.00 digitalt över zoom. Kontakta Sayuri Kikuchi 073-81 80 555 för mer information.

Med vänliga hälsningar,
Paul John, Sayuri Kikuchi, Ola Almqvist, Frans Kempe och Öyvind Tholvsen